بهره‌ای که هم‌اکنون بانک‌ها به سپرده‌ها می‌پردازند از کجا می‌آید؟ :: به دست آوردن پول و موفقیت در زندگی فردی

بهره‌ای که هم‌اکنون بانک‌ها به سپرده‌ها می‌پردازند از کجا می‌آید؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  بهره ای که هم اکنون بانک ها به سپرده ها می پردازند از کجا می آید؟

  @eshghepool

  در واقع در عرف متداول بانک ها بخشی از بهره دریافتی از محل بازپرداخت تسهیلات بانکی به سپرده ها تعلق می گیرد. در شرایط پیش گفته بانک ها درآمد کافی برای پرداخت این بهره را نخواهند داشت. اما بهره ای که هم اکنون بانک ها به سپرده ها می پردازند از کجا می آید؟

  پاسخ آن است که درواقع بانک ها با وام دهی مجدد تسهیلات معوقه (یا امهال/استمهال) تسهیلات، تسهیلات قبلی وام گیرنده ـ که توان بازپرداخت وام خود را ندارد ـ را پرداخت شده در نظر گرفته و صرفاً میزان طلب خود از او را به طور کاذب افزایش می دهند و از این طریق اقدام به شناسایی درآمد می کنند؛ درآمدی که توسط خود بانک ها خلق شده است و تأثیری در بخش واقعی اقتصاد(حتی رشد اسمی قیمت ها) نداشته است و صرف پرداخت بهره به سپرده ها می گردد.

  بنابراین دو طرف دارایی و بدهی ترازنامه بانک ها حجیم تر می گردد، عده ای بدهکارتر شده و عده ای طلبکارتر می شوند. به بیان دیگر صاحبان سپرده های قبلی اکنون صاحب سپرده های بیشتری هستند. روشن است که این روش پرداختِ بهره، هیچ ارتباطی با بخش واقعی اقتصاد ندارد.

  به طور مثال، اگر شخصی مبلغ 1 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ بهره 30 درصد از بانکی دریافت کرده و هنگام بازپرداخت اصل و بهره وام توان بازپرداخت 1 میلیارد و 300 میلیون تومان بدهی خود را نداشته باشد، بانک به جای آنکه بدهی او را غیرقابل وصول تلقی نماید، برای جلوگیری از زیان دهی خود در یک عملیات شعبده بازانه با اعطای مجدد یک وام 1 میلیارد و 300 میلیون تومانی، بدهی فعلی آن شخص را تسویه شده در نظر می گیرد و بازپرداخت بدهی او را با 30 درصد بهره مجدد به آینده موکول می کند و از این طریق 300 میلیون تومان درآمد برای خود شناسایی می نماید. درحالی که شخص وام گیرنده اکنون بدهی اش 390 میلیون تومان سنگین تر شده و مبلغ 1 میلیارد و 690 میلیون تومان به بانک بدهکار است. واضح است که این بدهی سنگین ترشده هم قابل بازپرداخت نخواهد بود. این روند در سال های اخیر بارها تکرار شده است. برآوردها نشان می دهند که در شرایط فعلی حدود 400هزار میلیارد تومان از مطالبات بانک ها، قابل بازپرداخت نیستند.

  @eshghepool

  نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396 ساعت: 9:30
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها ads-123