اقتصاد بیمار ایران را چگونه درمان کنیم؟! :: به دست آوردن پول و موفقیت در زندگی فردی

اقتصاد بیمار ایران را چگونه درمان کنیم؟!

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  اقتصاد بیمار ایران را چگونه درمان کنیم؟!
  *گفتگو با پروفسور چانگ

  @eshghepool

  یکی از راهکارهای ضروری تسهیل کسب وکار و ایجاد فضای مناسب برای بخش خصوصی، برای دستیابی به تنوع اقتصادی و حرکت به سمت بخش هایی با ارزش افزوده بالا، شرط لازم است، اما کافی نیست.

  اگر شما اقتصاد را آزاد کنید و همه چیز را به بخش خصوصی بسپارید، فرآیند متنوع سازی اقتصادی، خود به خود رخ نخواهد داد. به این دلیل که حرکت به سمت بخش های جدید نیازمند آموختن و اکتساب قابلیت های مدیریتی و فنی جدید است. این فرآیند، نمی تواند تحت فشار رقابت و اقتصاد بازار آزاد اتفاق بیفتد.

  برای آنکه بخش خصوصی قوی تر شود، عملاً وجود یک دولت فعال ضروری است. مردم اغلب دچار یک تفکر دوگانه اشتباه می شوند؛ آنها تصور می کنند در ارتباط با بازار، دو نوع دولت بیشتر وجود ندارد: یا منفعل و لیبرال است و فقط می تواند از حقوق مالکیت آنها حمایت کند و یا تمامیت طلب است و بخش خصوصی را دشمن خود می داند. اما عملاً بین این دو، طیف گسترده ای از تلفیق روابط دولت-بازار وجود دارد.

  برخی ارزیابی ها حاکی از آن است که ایران در <<دام درآمد متوسط>> (Middle Income Trap) گرفتار شده است. نه می تواند در صنایع با دستمزد پایین با کشورهایی مانند چین رقابت کند، و نه از قابلیت های لازم برای رقابت با صنایع دانش محور کشورهای ثروتمند برخوردار است. ایران در رویارویی با این مشکل تنها نیست؛ این معضلی است که بسیاری از کشورها با آن مواجه هستند.

  اما تنها راه حل پیش رو آن است که اقتصادتان را به سمت فعالیت هایی با ارزش افزوده بالا هدایت کنید. بدین ترتیب می توانید کار ایجاد کنید و در اقتصادتان با دستمزدهای فعلی، اشتغال زایی کنید. باید به سمت بخش هایی حرکت کنید که بهره وری بیشتر و محتوای دانش محور بالایی دارند و همه اینها مستلزم تدوین نوعی سیاست صنعتی از سوی دولت و همکاری با بخش خصوصی داخلی است.

  @eshghepool

  نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396 ساعت: 9:30
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها ads-123