انتخاب سرنوشت‌ساز خرچنگ‌ها انتخابی بین تغییر یا مرگ! | بلاگ

انتخاب سرنوشت‌ساز خرچنگ‌ها انتخابی بین تغییر یا مرگ!

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

انتخاب سرنوشت ساز خرچنگ ها
انتخابی بین تغییر یا مرگ!

اگر بخواهیم در طبیعت به دنبال مناسب ترین استعاره برای تغییر در زندگی انسان ها بگردیم باید برای چند لحظه وارد دنیای خرچنگ ها شویم و به تماشای لحظه ای بنشینیم که این موجود دوست داشتنی پوسته ی قدیمی خود را می شکند و از قالب قدیمی خود خارج می شود. تریور کارسون در کتابش با عنوان "زندگی اسرارآمیز خرچنگ ها" به زیباترین شکل ممکن به توصیف فرآیند پوست اندازی خرچنگ ها پرداخته است.


خرچنگ ها هر وقت آماده ی پوست اندازی باشند آب دریا را به داخل بدن خود پمپ می کنند. فشار هیدرواستاتیکی که در نتیجه ی این عمل به وجود می آید پوسته ی قدیمی را از پوسته ی جدید خرچنگ جدا می کند. کارسون در این مورد می گوید: خرچنگ تا آخرین لحظه فعال و متحرک باقی می ماند تا این که در نهایت غشا پوسته ی قدیمی قطع می شود و حیوان درمانده و بی حرکت در گوشه ای می افتد.


تغییر برای خرچنگ و انسان دشوار است اما مفید، زیرا زندگی هر دو را وارد مرحله ی تازه ای می کند. هر چند خرچنگ با پمپاژ آب به درون بدنش فرآیند تغییر را برای خود تسریع می کند. اما با در نظر گرفتن چند استثنا خیلی پیچیده، ما انسان ها نیز می توانیم به روند تغییر شرایط خود سرعت بخشیم. حتی زمانی که فکر می کنیم کنترل اوضاع از دستمان خارج شده است، با آینده نگری و اقدام، مسیر زندگی خود را ترسیم می کنیم.


کارسون می گوید: پیش از پوست اندازی خرچنگ باید نیمی از وزن چنگال هایش را کاهش دهد، و یا خطر مرگ به خاطر ماندن در پوسته ی قدیمی را بپذیرد.
همان طور که خرچنگ باید وزن چنگال هایش را کاهش دهد، انسان نیز باید نگرش منفی به تغییر را کنار بگذارد تا بتواند تمام و کمال پذیرای تغییرات پیش رو باشد.
کارسون این طور ادامه می دهد: خرچنگ با پیچاندن عضلات شکم خود پوسته ی قدیمی اش را در اطراف دمش حرکت می دهد و از دست آن رها می شود.


انسان و خرچنگ هر دو باید گذشته را رها کنند، بعضی وقت ها برای رهایی از زندگی قبلی فقط به حرکت یک عضله نیازمندیم و گاهی اوقات نیز باید سخت تلاش کنیم تا از بند خاطرات گذشته خلاص شویم.


وقتی خرچنگ موفق شود بایستد و به اطراف حرکت کند، اولین کاری که انجام می دهد این است که با استفاده از قطعات دهانی تازه و محکمش پوسته ی قدیمی خود را می بلعد، زیرا این پوسته منبعی مناسب و مغذی از کلسیم است.


اگرچه بعد از تغییر شاید تمام گذشته خود را مانند خرچنگ قورت ندهیم، اما نباید فراموش کنیم که یکی از مراحل ضروری تغییر در دنیای ما انسان ها درونی کردن گذشته است. خرچنگ ها زندگی می کنند و غذا می خورند در حالی که ما زندگی می کنیم و یاد می گیریم. خرچنگ ها بعد از پوست اندازی پوسته ی قدیمی خود را می خورند زیرا برای بقا باید غذا بخورند، ما انسان ها نیز اگر می خواهیم بعد از تغییر زندگی موفق تر و مثبت تری داشته باشیم باید از گذشته ی خود بیاموزیم و به سوی کمال حرکت کنیم...

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

سرنوشتساز,خرچنگها,انتخابی,...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : يکشنبه 16 مهر 1396 ساعت: 5:30