چگونه به سوالات مصاحبه رفتاری پاسخ دهیم؟ | بلاگ

چگونه به سوالات مصاحبه رفتاری پاسخ دهیم؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

در دهه ۱۹۸۰، رویکردی وارد حوزه منابع انسانی شد که فکر می کردیم یک مد زودگذر است اما پس از سال ها، هنوز هم در بعضی شرکت ها طرفدارانی دارد. رویکردی به نام <<مصاحبه رفتاری>>.


در مصاحبه رفتاری، مسئول مصاحبه از متقاضی کار سوالاتی می پرسد که با این عبارت آغاز می شوند: <<از زمانی بگو که توانستی...>> متقاضی کار نیز در جواب این سوال، داستانش را روایت می کند که در گذشته چگونه توانسته یک موقعیت بحرانی را مدیریت کند (مثلا برخورد با یک مشتری عصبانی).

مصاحبه رفتاری یکی از بدترین روش ها برای جذب نیرو است. یک راه ساده تر و موثرتر این است که از او بخواهید خودش را در شرایط واقعی سازمان شما تجسم کند و در برابر مشکلات واقعی واکنش نشان دهد.


اما اگر به عنوان متقاضی کار در جلسه مصاحبه با سوالاتی از این دست مواجه شدید، نمی توانید بگویید <<من به این سوال پاسخ نمی دهم چون مصاحبه رفتاری یک روش منسوخ و از کار افتاده است.>>


اگر شغل مربوطه را می خواهید، چاره ای ندارید جز اینکه به سوالات مصاحبه پاسخ دهید.

اما چطور خودمان را برای این سوالات آماده کنیم؟

در پاسخ به سوال <<از زمانی بگو که توانستی...>>، یک داستان تعریف کنید. این داستان باید شامل سه بخش باشد: چه مشکلی پیش آمده بود که مجبور شدی وارد عمل شوی، چه راه حلی به کار بردی و چرا راه حل خوبی بود؟


رایج ترین سوالاتی که با عبارت <<از زمانی بگو...>> آغاز می شوند، از این قرارند:

از زمانی بگو که...
▪️از اشتباهت درس گرفتی.
▪️مجبور بودی کارها را بدون راهنمایی مدیرت پیش ببری.
▪️ناچار شدی در میانه یک پروژه تغییر مسیر دهی.
▪️مجبور بودی با یک شخص بدقلق کنار بیایی.
▪️نحوه انجام یک کار را به شخصی یاد دادی.
▪️محل کارت را از خطر نجات دادی.
▪️مدیریت یک پروژه را بر عهده داشتی.
▪️یاد گرفتی چگونه کاری را انجام دهی.

می توانید این سوالات را این گونه پاسخ دهید:

مسوول مصاحبه: از زمانی بگویید که از یک اشتباه درس گرفتید.

- حتما! یک روز مدیرم به خارج از شهر رفته بود که از واحد پشتیبانی گزارش کردند یک مشتری عصبانی با آنها تماس گرفته که سفارش هایش را به موقع دریافت نکرده بود.


من مسئول رسیدگی به سفارش های ارسال نشده بودم، بنابراین با موسسه باربری تماس گرفتم تا محموله گمشده را جست وجو کنند و معلوم شد که محموله در میانه مسیر، به مقصد دیگری فرستاده شده است.


از نمایندگان فروشمان در محل اقامت آن مشتری خواستم نمونه های شکلات خود را به او ارسال کنند تا ۸۰ درصد سفارش مشتری جبران شود. سپس از پست سفارشی خواستم که مابقی شکلات ها را به مشتری برساند.


تنها اشتباهم این بود که سفارش اصلی را کنسل نکردم و محموله اصلی هم به او تحویل داده شد و او به یکباره با کوهی از شکلات مواجه شد که تاریخ انقضا داشتند و ممکن بود فاسد شوند.


یکی از نمایندگان فروش را به مغازه او فرستادم تا شکلات های اضافی را تحویل بگیرد. از آن روز یاد گرفتم که راه حل سریع مهم است اما نتیجه نیز به همان اندازه حائز اهمیت است.

مسوول مصاحبه: از زمانی بگویید که مجبور بودید با یک فرد بدقلق کنار بیایید.

- وقتی در مدرسه بودم، در کتابفروشی مدرسه کار می کردم. یکی از همکارانم خیلی بدقلق بود. همیشه طوری به ما دستور می داد که انگار رئیسمان است. جالب اینجاست که همیشه اشتباه می کرد و به مشتری قیمت های اشتباه می داد. وقتی مشتری از دست او ناراحت می شد، او صندوق را ترک می کرد و می گفت: <<من نمی توانم از پسش بر بیایم>> و بعد یکی از ما مجبور می شدیم اوضاع را آرام کنیم.


الان به آن روزها می خندم چون کار کردن در کنار او به من یاد داد که چگونه سرعت عمل داشته باشم و حواسم به کار بقیه باشد که اگر دردسری درست کردند، وارد عمل شوم.


وقتی فارغ التحصیل شدم، او هنوز در آن کتابفروشی کار می کرد و خدا می داند، شاید هنوز هم آنجاست!

خواه با چنین سوالاتی مواجه شوید، خواه نشوید، بهتر است همیشه داستانی برای روایت کردن داشته باشید.

نویسنده: Liz Ryan

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 11 دی 1396 ساعت: 1:40