چرا برخی کارکنان در موقعیتی که باید اظهار نظر کنند، سکوت می‌کنند؟ | بلاگ

چرا برخی کارکنان در موقعیتی که باید اظهار نظر کنند، سکوت می‌کنند؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

چرا برخی که باید اظهار نظر کنند، سکوت می کنند؟

چرا برخی کارمندان با وجود آگاهی از در خطر بودن پروژه یا هر فرآیند سازمانی، سکوت می کنند و یا از هر گونه تلاش بالقوهlrm;ای برای پیشگیری از آن اجتناب میlrm;کنند؟


دلیل این امر عدم احساس امنیت برای مشارکت و تعامل در سازمان است. به نظر مزایای ناشی از سکوت بیش از منافع اظهار نظر است. کارکنان معمولا از این واهمه دارند که ایدهlrm;های جدید به دلیل مخاطرات ذاتیlrm;شان رد شوند یا از طرف مدیران به شدت به چالش کشیده شوند. بنابراین ترجیح میlrm;دهند سرشان را پایین انداخته و اظهار نظری نکنند.

دادهlrm;های موسسه Gallup نشان میlrm;دهد که سه نفر از هر ۱۰ کارمند 8آمریکایی موافق تاثیرات مثبت اظهار نظر در محل کار هستند. با این حال، با تغییر این نسبت به ۶ نفر از هر ۱۰ نفر، سازمانlrm;ها میlrm;توانند ۲۷ درصد کاهش گردش مالی، ۴۰ درصد کاهش حوادث ایمنی و ۱۲ درصد افزایش بهرهlrm;وری را تجربه کنند.


دکتر امی ادمونسون، استاد مدرسه کسب وکار لندن، مفهوم <<امنیت روانی>> را مطرح کرده و آن را فضایی تعریف میlrm;کند که در آن افراد در بیان نظرات شخصیlrm; خود احساس راحتی میlrm;کنند. ادمونسون تاکید میlrm;کند که امنیت روانی زمینهlrm;ساز بهبود کیفیت، یادگیری رفتار و بهرهlrm;وری است.


مطالعهlrm;ای داخلی در شرکت گوگل نشان میlrm; دهد که تیمlrm;های کاری دارای امنیت روانی بالاتر در اجرای ایدهlrm;های متنوع و بهبود عملکرد خود بهتر از تیمlrm;های دیگر عمل میlrm;کنند. علاوه بر این، اعضای این تیمlrm;ها به احتمال بیشتری در آینده سازمان را ترک نخواهند کرد.

فرهنگ امنیت روانی کارکنان را قادر به مشارکت در مسائل سازمانی می کند. به این ترتیب می توانند بدون هیچ ترسی ریسک کرده و تجربه کنند. آنها می توانند بدون هراس از شکست یا مجازات اظهار نظر کنند. چنین فرهنگی را با شرایطی مقایسه کنید که در آن کارمندان از هرگونه اظهار نظری و مطرح کردن ایده های جدید وحشت دارند. حتی تصور مشارکت آنها در خصوص مسائل مختلف مربوط به سازمان دشوار است.

چهار پرسش برای رسیدن به امنیت روانی عبارتند از:
۱- بر سر چه قابلیت هایی میlrm;توانیم به یکدیگر تکیه و اعتماد کنیم؟
۲- هدف تیم ما چیست؟
۳- شهرتی که به دنبال آن هستیم چیست؟
۴- در رسیدن به این شهرت چه اقدامات بدیعی باید انجام دهیم؟

این سوالات برای ایجاد فرهنگ امنیت روانی طراحی شدهlrm;اند. ترتیب آنها به اندازه خود سوالات بسیار مهم است.
درحالی که برخی عناصر حیاتی نظیر ساختار سازمانی، فرآیندها و ویژگیlrm;های سیستم بر فرهنگ سازمان تاثیرگذارند، ابعاد رفتاری فرهنگ توسط تک تک افراد، تک تک تیم ها و هر روز در حال شکل گیری است. امنیت روانی تیمی و فردی هر دو از الزامات سازمان به شمار می روند اما امنیت روانی فردی در فرآیند شکل گیری امنیت روانی نقش پررنگی ایفا می کند.

رهبران و مدیران میlrm;توانند از این چهار پرسش برای تشویق کارکنان به تعامل و صداقت بیشتر استفاده کنند. رهبران باید به چهار پرسش از یک دیدگاه تیمی و سازمانی پاسخ دهند. در این صورت به بقیه اعضای سازمان ثابت خواهد شد که رفتار مورد انتظار قابل دستیابی است و هماهنگی یک قابلیت در دسترس برای سازمان است.


درحالی که تغییر فرهنگی در سازمان به ندرت مسیری مستقیم و ساده را دنبال میlrm;کند، اما عملکرد حتی یک تیم در سازمان میlrm;تواند تاثیرات اجتماعی قابل توجهی به جای بگذارد. نباید بیش از این صبر پیشه کرد. مدیران باید به سرعت زمینهlrm;های شکلlrm;گیری امنیت روانی در تیمlrm;های خود را به کمک این چهار پرسش ساده فراهم کنند.

منبع: Gallup

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 12 تاريخ : چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت: 21:31