تمام پیش بینی ها از اقتصاد سال 97 | بلاگ

تمام پیش بینی ها از اقتصاد سال 97

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

تمام پیش بینی ها از سال 97


سرعت سرمایه گذاری و تقاضا برای سرمایه گذاری جدید در اقتصاد ایران بسیار کند است.

فشار رقابت در بخش صنعت به واسطه افزایش نسبی واردات در سال ۹۷ و همین طور پایین بودن رقابت پذیری بخش صنعت در رقابت با خارجی ها، بالا خواهد بود.

نرخ رشد بخش کشاورزی در سال بعد کمتر خواهد شد. بحران های زیست محیطی و کم آبی تاثیراتی در بخش کشاورزی گذاشته است.

امیدی که در بخش اقتصاد دمیده شده این است که بخش خدمات رشد مثبتی البته با شیب آهسته را در پیش گرفته است.

بخش ساختمان پس از سال ها رکود، در سال ۹۷ با شیبی بسیار آهسته رشد خواهد داشت.

رشد اقتصادی در سال آینده را حدود ۳,۹ درصد و کمتر از امسال پیش بینی می کنیم.

بنا به پیش بینی ها، نرخ تورم را در سال آینده افزایشی می بینیم. قیمت مواد اولیه افزایش خواهد داشت که همین امر باعث تورم در کشور می شود.

کاهش دستوری نرخ سود بانکی تقریبا باعث عدم تمایل به سپرده گذاری در بانک ها می شود درحالی که این امر باعث افزایش تقاضا و در نهایت افزایش تورم می شود. درحقیقت برای توده مردم، نرخ تورم یعنی افزایش قیمت در بخش خوراکی ها و آشامیدنی به شدت افزایش می یابد.

انتظار تورمی در کشور در حال شکل گیری است. از سال های ۹۰ یا ۹۱ به بعد، مردم انتظار افزایش قیمت دارند. انتظارات تورمی ابعاد اقتصادی و روانی بسیاری دارد. با جمع بندی این مباحث ، تورم در سال آینده به طور متوسط ۱۵درصد است.

متغیر بعدی که چالش است، نرخ سود بانکی و نقدینگی است. احتمال کاهش بیشتر سود بانکی بسیار بعید است و این نرخ، کف نرخ سود بانکی است.

شهریور سال ۹۷ که سررسید سپرده های با نرخ ۱۵درصد است، باید یک تصمیم استراتژیک گرفت زیرا خطر خروج سپرده ها در سررسید برای بانک ها بسیار جدی است برای همین، احتمال کمتر شدن نرخ سود سپرده ها وجود ندارد.

پیش بینی دیگر این است که سود سپرده سایر بازارهای سرمایه ای از سود سپرده های بانکی بیشتر باشد که اتفاق تازه ای در اقتصاد ایران است.

طی سال های گذشته سرمایه گذاران هوشمند، کسانی بودند که در بانک ها سپرده داشتند اما این وضعیت در حال تغییر است. در سال ۹۷ بیشتر بازارهای سرمایه گذاری از جنس ارز، طلا، بورس و مسکن عمدتا در جذب سرمایه گذاران موفقیت بیشتری دارند.

نقدینگی، یک بمب ساعتی خاموش است که در زیر اقتصاد ایران قرار دارد. به طور متوسط سالی ۲۵ درصد نقدینگی در ایران داشتیم.

حساس ترین متغیر در شرایط فعلی اقتصاد، قیمت ارز است. افزایش قیمت ارز یک واقعیت در اقتصاد کشور است. قیمت ارز در سال ۹۷ در برآیند یک سری نیروهای کاهنده و افزاینده مشخص می شود. افزایش قیمت ارز در سال آینده دیده می شود.

نرخ دلار در بازار آزاد سال آینده به طور متوسط ۵۶۵۰تومان خواهد بود. مسئولان و دولتمردان باید بپذیرند که افزایش قیمت ارز یک واقعیت اقتصادی است.

افزایش قیمت نفت و مواد اولیه در سال آینده یک پیام مثبت برای بازار بورس دارد.

بررسی ها نشان می دهد که در ۱۰ ماهه امسال بازدهی بازارهای کشور به ترتیب در سکه ۳۳ درصد، دلار ۳۰ درصد، بورس ۲۷ درصد، سپرده بانکی ۱۵درصد، مسکن ۱۴.۷ درصد و صندوق ۱۳.۱۲ درصد بوده است.

سیامک قاسمی

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 13 تاريخ : چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت: 21:31