آیا رها کردن شغل تصمیم صحیحی برای شماست؟ | بلاگ

آیا رها کردن شغل تصمیم صحیحی برای شماست؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

آیا رها کردن شغل تصمیم صحیحی برای

اکثرا مدیران و کارمندان در تمام سازمان های دنیا به این دیدگاه رسیده اند که حقوق ماهانه و سایر پاداش های قراردادی، تنها چیزی است که کارمندان انتظار دریافت آن از شغل خود را دارند و امید داشتن به مزایای غیرملموس تر مانند اعتماد، احترام، استقلال و تاثیر مثبت بر دیگران بیهوده است.


این دیدگاه ضعیف نسبت به شغل، بر نگرش ها و رفتارها در محیط کار تاثیر می گذارد و بستر فرسودگی شغلی کارمندان را فراهم می کند. هنگامی که با حجم بالای کار مواجه می شوید، اگر این حجم و فشار کاری بیش از ظرفیت شما باشد و نتوانید به آنها رسیدگی کنید، در آن زمان، خطر فرسودگی شغلی شما را بیش از پیش تهدید می کند.

فرسودگی سه جزء دارد:
خستگی (انرژی از دست رفته)، بدبینی (شور و اشتیاق از دست رفته) و عدم کارآیی (اعتماد به نفس و توانایی از دست رفته برای کار کردن)، اما الزاما نباید دچار هر سه مورد شوید تا از عواقب آن رنج ببرید.


با اینکه جلوگیری از فرسودگی شغلی در درجه اول مربوط به خود کارمندان است اما عوامل شغلی و سازمانی خارج از کنترل نیز بر او تاثیرگذارند. در شرایطی مانند: حجم کار بسیار بالا، مشکلات اداری، حمایت اجتماعی کم، منابع سازمانی ضعیف، مدیران پریشان و رفتارهای منفی، احتمال فرسودگی شغلی افزایش می یابد.

سازمان هایی که فرسودگی شغلی زیادی دارند، اکثر پرسنل آنها چه در روابط داخلی محیط کار و چه در روابط بیرونی، علائم فرسودگی را به همراه دارند و به یکدیگر منتقل می کنند. بنابراین ممکن است زمانی فرا برسد که رها کردن شغل یا سازمان، بهترین راه حل ممکن برای رفع فرسودگی شغلی باشد.

اگر شما احساس فرسودگی شغلی می کنید، چه موقع باید شغل خود را رها کنید؟ پاسخ به پرسش های زیر می تواند به شما کمک کند.

آیا شغل یا کارفرمایتان این امکان را می دهد که با بالاترین پتانسیل خود فعالیت کنید؟
یک شغل پایدار نقاط قوت شما را بهبود بخشیده و به شما کمک می کند تا با بالاترین توانایی و خلاقیت خود کار کنید. از جمله موارد تضعیف کننده روحیه: حجم کار زیاد، اهداف متضاد، انتظارات نامشخص، منابع ناکافی و عدم حمایت مدیریتی است. این موانع عملکرد پرسنل را کاهش می دهد.

شغل یا کارفرمای شما چقدر با ارزش ها و منافع شما هماهنگ است؟
هنگامی که شما تناسب بین ارزش ها و منافع خود و ارزش ها و نیازهای سازمان را درک کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که هدف کار خود را دریابید و اگر این تناسب وجود نداشته باشد شما پشتیبانی لازم از سوی سازمان برای عملکرد خوب خود را دریافت نخواهید کرد و در نهایت موفقیت شغلی شما به خطر می افتد. ارزش های کارفرما با رفتارهای مدیریت و شیوه های تصمیم گیری نمایان می شوند.

آینده شما در شغل یا سازمانتان چطور به نظر می رسد؟
چشم انداز بلندمدت خود را بازنگری کنید و ببینید چشم انداز شما حالتی کوتاه مدت دارد یا یک شیب رو به پایین بلندمدت است. آیا شما خودتان را جزو اعضای ارشد سازمان می بینید؟ آیا آنها چشم انداز امیدوار کننده ای از آینده به شما می دهند؟

فرسودگی شغلی چه هزینه ای برای شما دارد؟
فرسودگی شغلی می تواند عواقبی جدی در سلامت، عملکرد، چشم انداز شغلی، رفاه روانی و روابط شما داشته باشد.
اگر در مورد تاثیری که فرسودگی ممکن است بر شما داشته باشد مطمئن نیستید، سعی کنید از همسر، اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود سوال کنید.

بعد از در نظر گرفتن این سوالات، اگر به این نتیجه دست یافتید که رها کردن شغل یا سازمان، تصمیم صحیحی برای شماست، مرحله سخت را طی کرده اید.


شما ممکن است نتوانید همین امروز کارتان را رها کنید. اما شاید امروز روزی باشد که اصل این تصمیم را پایه ریزی می کنید: رزومه خود را به روز کنید، ارتباطات شبکه ای خود را گسترش دهید، این جمله که یک شغل جدید می خواهید را دائم به زبان آورید، برای یک دوره آموزشی ثبت نام کنید. سفرهای موفقیت آمیز با چنین اقداماتی آغاز می شود.

منبع: Forbes

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : چهارشنبه 16 اسفند 1396 ساعت: 21:37