داشتن سابقه‌ی کار؛ معضلی مهم برای نیروی کار جوان | بلاگ

داشتن سابقه‌ی کار؛ معضلی مهم برای نیروی کار جوان

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

داشتن سابقه ی کار؛ معضلی مهم برای نیروی کار جوان

هر ساله با حضور گسترده کارجویانی مواجه می شویم که سابقه کار چندانی ندارند و در اصطلاح نیروی کار "تازه نفس" هستند. با توجه به افزایش روزافزون تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی، تعداد این کارجویان هر روز بیشتر می شود. اما سازمان ها چقدر تمایل به جذب نیروی کار "تازه نفس" دارند؟

اگر آگهی های استخدامی روی سایت های... را به عنوان مشتی نمونه خروار بررسی کنیم، متوجه می شویم که بیش از 90 درصد از آن ها داشتن حداقل یک سال سابقه ی کار را جهت استخدام الزامی می دانند. اما این نیروی تازه نفس بالاخره از کجا باید شروع به کار کند؟

البته استخدام نیرو با چند سال سابقه ی کار برای سازمان های کوچک و نوپا که بودجه ی بسیار محدودی دارند و نمی توانند در زمینه استخدام ریسک کنند و فردی بی تجربه را استخدام کنند به نوعی توجیه پذیر است. چون ممکن است اولین اشتباه در این سازمان ها منجر به نابودی آن ها شود.

اما از سازمان های بزرگ که اتفاقا در زمینه منابع انسانی هزینه های زیادی هم می کنند، می توان انتظار داشت که بخشی از نیروهای خود را از میان افراد تازه نفس جذب کنند. مشابه کاری که سازمان های بزرگی چون یونیلیور، ایرانسل، بی ای تی، بِل، رهنما، سحاب پرداز و ... می کنند.


این سازمان ها با جذب نیروی تازه و پرورش آن ها از طریق برگزاری دوره آموزشی در سیستم خود، هم به نوعی راه را برای افراد بدون سابقه کار باز می کنند و هم آن ها را متناسب با فرهنگ سازمانی خود رشد می دهند. این امر موجب می شود فرد در آن سیستم سلسله مراتب را طی کند و نفع زیادی را در بلندمدت به سازمان برساند.

اما عجیب است که چرا برخی سازمان های بزرگ هم چنان معیار اصلی خود برای استخدام را سابقه کار درنظر می گیرند. از طرفی با گسترش راه های یادگیری مهارت ها و نرم افزارها، افراد بسیاری هستند که مهارت های لازم برای تصدی سمت در سازمان ها را دارند اما قربانی نداشتن سابقه کار می شوند.

می توان گفت لازم است فرآیند استخدام در بسیاری از سازمان های کشور مورد بازنگری قرار بگیرد و اهمیت و وزن پارامترهای مختلف برای استخدام شدن تغییر کند. در غیر این صورت چرخه معیوب نداشتن سابقه کار برای بسیاری از افراد تا مدت ها ادامه پیدا می کند. مگر آنکه آن ها با داشتن رابطه بتوانند مشغول به کار شوند.


منبع :جاب ویژن

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 18 اسفند 1396 ساعت: 21:31