هشت نوع فرهنگ سازمانی | بلاگ

هشت نوع فرهنگ سازمانی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

هشت نوع فرهنگ سازمانی

براساس موضع گیری سازمان ها نسبت به دو مقوله <<تعاملات افراد>> و <<واکنش نسبت به تغییر>>، هشت سبک فرهنگی شناسایی شده است که هم در مورد سازمان ها کاربرد دارد و هم در مورد رهبران به صورت مجزا.
طی ۲۰ سال گذشته، محققان در شرکت مشاوره مدیریتی <<اسپنسر استوارت>>، این لیست را به طور مستقل مطالعه و بارها اصلاح کرده اند. این سبک ها از این قرارند:

حمایتگر:
در این فرهنگ، تمرکز روی روابط و اعتماد متقابل است. محیط کار گرم، مشارکتی و دوستانه است. مردم به هم کمک و از هم حمایت می کنند. وفاداری، کارکنان را با هم متحد می کند؛ رهبران بر صداقت، کار تیمی و روابط مثبت تاکید می کنند.

هدف محور:
این فرهنگ، نمونه بارز آرمانگرایی و نوع دوستی است. در محیط کار، همه صبور، دلسوز و اهل مدارا هستند و تمام تلاش افراد این است که در بهبود وضع جهان در بلندمدت سهم داشته باشند. عامل اتحاد کارکنان، تمرکز بر پایداری و جامعه جهانی است؛ رهبران بر آرمان های مشترک و مشارکت در فعالیت های انسان دوستانه تاکید دارند.

یادگیری:
اکتشاف، وسعت فکر و خلاقیت از مهم ترین ویژگی های یک فرهنگ مبتنی بر یادگیری است. محیط کار، محلی برای نوآوری و آزاداندیشی است. افراد همواره در حال ایده پردازی هستند و تمامی روش های ممکن را بررسی و امتحان می کنند. کنجکاوی، عامل اتحاد کارکنان است؛ رهبران بر نوآوری، دانش و ماجراجویی تاکید دارند.

مفرح:
تفریح و هیجان از ویژگی های اصلی این فرهنگ است. محیط کار شاد و سرزنده است و افراد معمولا کاری را انجام می دهند که خوشحالشان می کند. شادی و انگیزه، کارکنان را دور هم جمع می کند؛ رهبران بر اقدامات خودجوش و شوخ طبعی تاکید دارند.

نتیجه گرا:
کامیابی و موفقیت از مهم ترین ویژگی های این فرهنگ است. محیط کار، مبتنی بر نتیجه و شایسته سالاری است. آرزوی قلبی افراد، رسیدن به عملکرد بالا است. آنچه کارکنان را با هم متحد می کند، میل به (افزایش) صلاحیت و موفقیت است؛ اولویت اصلی رهبران، نیل به اهداف است.

اقتدارگرا:
فرهنگ اقتدارگرا با ویژگی هایی مثل قدرت و قاطعیت شناخته می شود. محیط کار رقابتی است. افراد برای منافع شخصی خود تلاش می کنند. کنترل و تسلط، کارکنان را با هم متحد می کند؛ دغدغه اصلی رهبران، تسلط و اعتماد است.

ایمن:
برنامه ریزی، احتیاط و آمادگی از جمله ویژگی های یک فرهنگ ایمن است. محیط کار قابل پیش بینی است. افراد از خطرات آگاهند و تمامی جوانب را بررسی می کنند. میل به احساس امنیت و پیش بینی تغییرات است که کارکنان را با هم متحد می کند؛ رهبران واقع گرا هستند و از قبل همه چیز را برنامه ریزی می کنند.

قانون مدار:
در این فرهنگ، تمرکز اصلی روی احترام، ساختار و هنجارهای مشترک است. محیط کار باقاعده و روشمند است (هر کاری طبق روش خاص خودش انجام می شود). افراد معمولا تابع قوانین هستند و می خواهند با محیط سازگار شوند. همکاری، عامل اتحاد کارکنان است؛ رهبران به روش های مشترک و سنت های قدیمی و ریشه دار اهمیت می دهند.

منبع: hbr

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 9 ارديبهشت 1397 ساعت: 7:22