آیا شما یک معتاد به کار هستید؟ | بلاگ

آیا شما یک معتاد به کار هستید؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

آیا شما یک معتاد به کار هستید؟

اعتیاد به کار نشانه های متعددی دارد که در این مطلب به ۵ مورد از نشانه های آن اشاره خواهیم کرد. اگر این نشانه ها را در خود سراغ دارید به احتمال زیاد به کار معتاد شده اید! بنابراین پیشنهاد می کنیم از روش های درمانی که در همین مطلب به آنها خواهیم پرداخت استفاده کنید.

۱. نسبت به همکاران تان مدت طولانی تری کار می کنید.
کسانی که به کار اعتیاد دارند، معمولا اولین کسانی هستند که به محل کارشان وارد می شوند و آخر از همه آنجا را ترک می کنند. این افراد پس از پایان ساعت کاری نیز به کارشان ادامه می دهند. آنها فکر می کنند اگر ساعت های بیشتری کار کنند، بازدهی بیشتری خواهند داشت. در حالی که مطالعات نشان می دهند در اغلب موارد ساعت های طولانی کار کردن تأثیری در بهره وری فرد ندارد. در عوض، استراحت کردن، گاهی دست از کار کشیدن و مراقبت از سلامتی می تواند در افزایش بازدهی فرد تأثیر بسزایی داشته باشد.

۲. خارج از ساعت کاری نیز به کارتان فکر می کنید.
مفهوم اعتیاد به کار، فقط به ساعات کاری زیاد محدود نمی شود. فردی که به کار اعتیاد دارد، معمولا توانایی این را ندارد که فکر کار را از سرش بیرون کند. چنین فردی حتی در خواب هم خودش را در محل کارش می بیند. در حالی که کارمند سالم کسی است که بتواند در محل کارش، لحظاتی از فکر کار بیرون بیاید و به گردش و تفریح فکر کند. این رؤیاپردازی سبب فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک می شود. در این حالت بدن آرامش خود را باز خواهد یافت و فرد با تمرکز بیشتری به کار خود برمی گردد. در مقابل، اگر فرد در هنگام تفریح و استراحت به کار فکر کند، واکنش های استرس زا در بدن فعال می شوند.

۳. عادات بد و ناسالم در زندگی دارید.
رادی که به کار اعتیاد دارند، معمولا عادت های بد زیادی دارند که این عادات بد بر سلامتی آنها تأثیر نامطلوبی می گذارد. این افراد همیشه با کمبود وقت مواجه هستند و به همین خاطر یا فست فود می خورند، یا ناهارشان را سر میز کار میل می کنند یا اینکه به کل از خیر غذا می گذرند! این افراد معمولا ورزش نمی کنند و خواب شان نیز بی برنامه است. همه ی این عوامل موجبات ابتلا به بیماری هایی نظیر مشکلات گوارشی، سردرد و میگرن، افزایش یا کاهش وزن، تحریک پذیری و خستگی و نوشیدن الکل زیاد (به منظور رهایی از استرس) را فراهم می کنند. اما هنگامی که واکنش های استرس زا در فرد شکل می گیرند، چه اتفاقی در بدن او می افتد؟
بدن در این هنگام، هورمون هایی مانند کورتیزول، آدرنالین و مانند آنها را بیش از حد ترشح می کند. افزایش بی رویه ی این هورمون ها برای بدن زیان آور است و سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. علاوه بر اینها، مسدود شدن شریان ها و بسیاری از بیماری های دیگر نیز از پیامدهای بد اعتیاد به کار است.

4. روابط تان با دیگران (به ویژه شریک زندگی تان) تیره و تار شده است.
افرادی که به کار اعتیاد دارند، معمولا با اطرافیان خود به اندازه ی کافی معاشرت نمی کنند. اعضای خانواده و دوستان نزدیک این افراد، اولین کسانی هستند که غیبت آنها را احساس می کنند. این افراد به سادگی تاریخ های مهم مانند سالگرد ازدواج، جشن تولد و مانند آنها را فراموش می کنند و حتی به دلیل کار زیاد، در چنین جشن هایی شرکت نمی کنند. برای آنها بسیار سخت است که به کارفرمای خود نه بگویند و با عزیزان شان وقت بگذرانند. حتی زندگی زناشویی آنها نیز به راحتی تحت تأثیر قرار گرفته و با مشکل مواجه می شود. بر اساس آمار، نرخ طلاق برای افرادی که با یک معتاد به کار ازدواج کرده اند تا ۴۰ درصد بالاتر از سایرین است. کودکان این افراد نیز با اضطراب و افسردگی بیشتری روبه رو هستند.

5.ارزش خود را فقط در موفقیت شغلی تان می بینید.
تعریفی که معتادان به کار، از خودشان دارند فقط در دستاوردهای شغلی آنها خلاصه می شود. به نظر کارشناسان، مقصر اصلی در این جریان کمال گرایی و جاه طلبی است. کارمندانی که اینگونه هستند به ندرت از خودشان و کارشان رضایت دارند. این افراد باید از کمال گرایی دوری کنند و ارزش شخصی خودشان را از عملکرد شغلی شان جدا کنند.

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : دوشنبه 10 ارديبهشت 1397 ساعت: 17:31