مرگ بر دوتابعیتی‌ها!

ساخت وبلاگ
چکیده : مرگ بر دوتابعیتی ها! دکتر امیر ناظمی یک اسطورهکارلوس گون (Carlos Ghosn) مدیرعامل هم زمان نیسان-ر... با عنوان : مرگ بر دوتابعیتی‌ها! بخوانید :

مرگ بر دوتابعیتی ها!

دکتر امیر ناظمی

یک اسطوره
کارلوس گون (Carlos Ghosn) مدیرعامل هم زمان نیسان-رنو-میتسوبیشی یک اسطوره ی صنعت بود! او نه تنها به خاطر مدیرعاملی هم زمان ۳ کمپانی بزرگ یک استثناء بود، بلکه از لحاظ ملیت هم یک استثناء بود. گون یک برزیلی - لبنانی - فرانسوی است که خود را کمی هم ژاپنی - آمریکایی-آفریقایی می داند (بخاطر زندگی و ارتباطات ژنتیکی البته)! به همین تعداد نیز زبان خارجی می داند! و همه ی این زبان ها برای او مادری محسوب می شود!

گون نمونه ی نوظهور مدیران آینده است. مدیرانی که دیگر مدیر نیستند؛ بلکه رهبران بزرگ صنعت هستند. گون هم زمان عضو کمیته برگزاری داووس نیز هست. داووسی که میزبان بزرگترین سیاستمداران است. گون در پاسخ به پرسشی که از او در خصوص ورود به عرصه ی سیاست در برزیل شد، چنین پاسخ می دهد: برای کمک به مردم کشورم راه های دیگری هم هست و من راه اقتصادی را برمی گزینم.

گون در رهبری شرکت هایش بر مدیریت چندفرهنگی تمرکز کرده است! پذیرش تنوع انسان ها و آمادگی برای احترام به این تنوع ها! گون به همین دلیل که هویت خود را یک انسان چندملیتی و چندفرهنگی تعریف می کند، به تنوع تنها احترام نمی گذارد، بلکه تنوع بخشی از هویت اوست! او جایزه ی تنوع جنسیتی را نیز برده است، چرا که از دو دهه پیش تلاش برای افزایش برابری جنسیتی در یکی از مردانه ترین صنایع جهان داشته است.

امروز گون تاثیرگذارترین مدیر خودرویی جهان است که از سال ۱۹۹۹ تا کنون یک رکورد بی نظیر را برجای می گذارد. او تمامی راهبردهای خودش را بر تنوع و چندگانگی فرهنگی استوار ساخته است. گون این ویژگی های فردی خود را تبدیل به مزیت های این گروه خودرویی در جهان کرده است.

به عنوان مثال او تا سال ۲۰۱۶ به غیر از مدیرعاملی های فوق به صورت هم زمان مدیرعامل شرکت روسی آوتوواز (AvtoVAZ) روسیه نیز بود. همان شرکتی که از دهه هایی دور خودروی لادا را تولید می کرد. زمانی که اتحاد راهبردی او اقدام به خرید این شرکت روسی کرد، پوتین به او می گوید: ما به این دلیل شرکت شما را انتخاب کردیم چون شما تنها گروهی هستید می توانید هویت لادا را حفظ کنید. شما تنها گروهی هستید که تنوع و تفاوت های بومی را می شناسید و می توانید توسعه دهید!

گون نمونه ی یک انسان جهان وطنی است که در جهان گسترده به کشورهایی از شرق دور تا ینگی دنیا تعلق دارد. او از سال ۲۰۰۴ به عضویت تالار مشاهیر خودرویی جهان درآمده است. گون هم شوالیه ی فرانسوی است (۲۰۰۲) هم از مشاهیر ژاپنی (۲۰۰۴).

امروز از هر ۱۰ خودرویی که در جهان فروخته می شود، یکی از آن ها از کارخانجاتی آمده است که گون مدیرعامل آن ها است!

تصور کن اگه حتی تصور کردنش سخته!
حالا فقط تصور کنید یکی از اجداد این گون، ایرانی از کار درآمده بود! حالا بود که به عنوان یک چندتابعیتی نالایق نمی توانست در ایران هیچ شغلی داشته باشد! بله گون به این ترتیب حق نداشت ایران خودرو و سایپا را مدیریت کند! او دوتابعیتی که هیچ، او چندتابعیتی بود! تصور کنید ما در کدام دنیا در حال زندگی هستیم.

همین تصور فاصله ی دنیایی است که به پیش می رود و مایی که به سویی دیگر به پیش می رویم! دنیایی که چندملیتی و چندفرهنگی بودن را فرصت می داند و مایی که آن را تهدید! و البته همیشه بهانه ی خوبی برای حذف رقباء است. کسی نمی گوید دزدها را باید گرفت، بلکه الان دغدغه شان دوتابعیتی ها است که باید گرفته شوند!

شاید بی دلیل نیست که در ادبیات رسمی این کشور، به جای دوملیتی یا چندملیتی واژه های دوتابعیتی و چندتابعیتی به کار می رود! ما هنوز هر فرهنگ دیگر را یک تهدید می دانیم، و احتمالا تعلق به فرهنگ های دیگر را تابعیت از همان تهدید تفسیر می کنیم!

پ.ن.۱: به تازگی کتاب صوتی زندگی نامه ی او به همت دوست عزیزم کامران باقری منتشر شده است.

پ.ن.۲: بنده نه دوتابعیتی هستم و نه هیچ دوست مدیری دارم که دوتابعیتی باشد. پس این متن برای دفاع از خودم یا دوستانم نوشته نشده است، این متن برای اعتراض به یک راه اشتباه نوشته شده است.

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : پنجشنبه 3 خرداد 1397 ساعت: 21:21