کارمندان چگونه با معضل از دست دادن شغل‌شان کنار می‌آیند؟

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

کارمندان, چگونه, با معضل, از دست دادن, شغل شان کنار, می آیند؟در شرایط رکود اقتصادی و ضعف شرکت ها و سازمان ها، تعدیل نیرو و اخراج کارکنان مسئله ی دور از انتظاری نیست.
الیزابت کوبلر راس، طی پژوهشی معروف، پنج مرحله ای را که افراد در مدت سوگواری برای عزیزان از دست رفته سپری می کنند، شناسایی کرد. شاید از دست دادن, شغل و اخراج از کار به سختی از دست دادن, عزیزان تان نباشد اما تجربه ای ناخوشایند و بسیار اضطراب آور است. بنابراین بررسی آن در قالب مراحل پنج گانه ی <<کوبلر راس>> سودمند خواهد بود.

این مرحله ها عبارتند از: انکار، خشم، چانه زنی، افسردگی، پذیرش.
افراد مختلف به روش های مختلفی این مراحل را پشت سر می گذارند، برخی ممکن است همه ی این مراحل را تجربه نکنند، مدتی طولانی در مرحله ای خاص باقی بمانند یا به سرعت از مرحله ای عبور کنند.

سن و موقعیت فرد، در طول عمر هر مرحله، و تجربه کردن یا نکردن هر یک از این مراحل مؤثر است. احتمالا کارمند جوانی که بار بازپرداخت هیچ وامی را به دوش نمی کشد، مرحله ی انکار و انتقاد از خود را تجربه می کند و مستقیما به پذیرش می رسد. در مقابل کارمندان,ی که مسئولیت های بیشتری در زندگی دارند به زمان بیشتری برای رسیدن به مرحله ی پذیرش نیاز دارند.

اکنون با جزئیات بیشتری به هر مرحله و راه های کنار, آمدن با آنها می پردازیم:

▪️انکار
فردی که درگیر افکاری همچون <<باورم نمی شه شغلم رو از دست دادم!>> است یا گمان می کند که این اشتباهی مدیریتی است که به زودی رفع می شود، در مرحله ی انکار است.
برای گذر از <<انکار>> باید این حقیقت را بپذیرید که رخدادهای بد و حتی ناعادلانه جزئی از زندگی هستند و باید با آنها کنار, آمد. وانمود نکنید که در تعطیلاتی پیش بینی نشده هستید.

▪️خشم
ممکن است که پس از سپری کردن شوک اولیه، دچار خشم شوید؛ خشم از خودتان، رئیس تان، شرکت تان یا وضعیت اقتصادی. ممکن است دامنه ی خشم شما به دوستان و اعضای خانواده هم برسد. این مرحله یکی از دشوارترین مراحل، به ویژه برای اطرافیان شماست.
برای گذر از این مرحله باید احساسات تان را به روشی درست و بدون داد و فریاد توصیف کنید. با اعضای خانواده، دوستان و حتی مشاور صحبت کنید. این کار به عبور از خشم کمک می کند.

▪️چانه زنی
ممکن است که با از بین رفتن خشم و باور به برگشت پذیری شغل تان، اقدام به چانه زنی با خود یا شرکت تان کنید. مثلا ممکن است به سراغ رئیس تان بروید و پیشنهادهایی مانند کار با دستمزد کمتر، کار پاره وقت یا آموزش کارکنان جدید را بدهید.
چانه زنی اغلب نتیجه ای در بر ندارد. برای کنار, آمدن با این مرحله، به کارها و اقدامات تان فکر کنید و انرژی تان را صرف کارهایی کنید که موجب حرکت رو به جلوی شما می شوند.

▪️افسردگی
ممکن است که با آگاهی از اینکه خشم و چانه زنی راه به جایی نمی برند، دچار افسردگی شوید.
افسردگی آغاز پذیرش است. اکنون شما برای شغل از دست رفته تان سوگواری می کنید، این کار اهمیت زیادی دارد زیرا نشان می دهد که سرانجام آماده ی پذیرفتن آنچه اتفاق افتاده است، شده اید. بپذیرید که از دست دادن, شغل تان تقصیر شما نیست، اگر هم مقصر بوده اید از آن درس بگیرید، خودتان را ببخشید و از آن بگذرید. فراموش نکنید که اکنون شغل شما، یافتن شغلی جدید است.

▪️پذیرش
سرانجام حقیقت را می پذیرید؛ از دست رفتن شغل تقصیر شما نبوده است و اگر هم بوده، از آن درس گرفته اید. شما فردی با استعداد، شگفت انگیز و پرشور هستید که ظرفیت های فراوانی برای ارائه در شغل بعدی تان دارید.
بهترین نتیجه ی این تجربه این است که گذر از همه ی این سختی ها شما را قوی تر کرده است.

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت: 2:07

close
تبلیغات در اینترنت