چه ارتباطی بین احساسات مختلف انسانی و شادی در کار وجود دارد؟

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چه ارتباطی, بین احساسات, مختلف, انسانی, و شادی, در کار وجود, دارد؟,

مدت هاست که ثابت شده این عقیده که احساسات, و عواطف در محل کار جایگاهی ندارد و محیط کار محیطی عاری از احساسات, انسانی, است کاملا مردود شمرده می شود. یافته های علمی جدید دانشمندان حکایت از آن دارد که پیوندی محکم و همه جانبه بین احساسات,، تفکرات و اقدامات کارکنان در محل کار وجود, دارد و هر گونه ناهمگونی بین این سه عامل می تواند به کاهش بهره وری افراد در کار منتهی شود.

تجربه هم نشان داده قوی بودن انرژی و احساسات, منفی در کارکنان در یک روز کاری به شدت بر بازدهی آنها در آن روز تاثیر می گذارد و بر عملکرد مجموعه ای که آن فرد در آنجا مشغول به کار است نیز تاثیری منفی و مخرب خواهد گذاشت.

به همین دلیل هم هست که در دنیای واقعی، شاهد آن هستیم که عواملی مانند خشم، استرس، تنش های روحی و ناامیدی کارکنان هم بر عملکرد خود آنها تاثیر منفی می گذارد و هم بر عملکرد همکاران و کل سازمانی که آنها در آن خدمت می کنند. با این همه فقط احساسات, و تفکرات منفی نیستند که در بحث بهره وری تاثیرگذار هستند بلکه وجود, و تقویت احساسات مثبت نیز تاثیر شگرفی بر میزان بهره وری کارکنان خواهد داشت.

تحقیقات بسیاری نشان داده که احساس شادی, در کار به شدت بر میزان خلاقیت و پویایی کارکنان تاثیر مثبت می گذارد و افراد به سمت انجام کارهایی ترغیب می کند که در حالت عادی، علاقه و انگیزه ای برای انجام آنها ندارند.

با این همه هر گونه افراط در شادی, و توجه به احساسات و عواطف نیز می تواند زیان بار باشد. رفتارهای احساسی افراطی نه تنها ارتباطی, با شادکاری و پیامدهای مثبت آن ندارد بلکه موجب می شود تصمیم سازان سازمانی با نگرشی محافظه کارانه با موضوع شادی, در کار و توجه به عواطف در محیط کار برخورد کنند.

پژوهش های یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه تولوز بر روی صدها شرکت و کارکنان شان در مورد ارتباط بین احساسات کارکنان در محل کار و میزان مشارکت آنها در امور کاری حکایت از آن دارد که فاکتورهایی مانند آنچه افراد در محل کارشان می خواهند و به آن نیاز دارند و اینکه آنها برای چه کسی کار می کنند و چه کاری انجام می دهند اثر مستقیم و مهمی بر خروجی و نتایج کارهایشان دارد.
نکته جالب تر در نتایج این پژوهش این است که این تاثیرگذاری در بخش ها و صنایع مختلف,، تقریبا یکسان بوده و این برخلاف عقیده متداول است که بر بی اثر بودن احساسات بر عملکرد کارکنان در برخی صنایع و سازمان ها تاکید می کنند.

منبع : hbr

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت: 2:07

close
تبلیغات در اینترنت