هوش هیجانی و ایجادِ مزیت رقابتی(توجه به منابع انسانی) | بلاگ

هوش هیجانی و ایجادِ مزیت رقابتی(توجه به منابع انسانی)

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

هوش )

مفهوم هوش هیجانی در بردارنده فرضیه ای است که می گوید: "بسیاری از افراد از تحصیلات عالی برخوردار نیستند، ولی از هوش هیجانی بالایی برخوردارند و در نتیجه زندگی شاد و موفقیت آمیزی را تجربه می کنند".

مارتینز، هوش هیجانی را "مجموعه ای از مهارت های غیرشناختی، توانایی ها و قابلیت هایی می داند که ظرفیت فرد(کارمند) را در مقابل تغییرات و فشارهای بیرونی ارتقا می بخشد".

کلمن یکی از محققان پیشرو در زمینه هوش هیجانی معتقد است که: "هوش هیجانی حاشیه ای رقابتی در دنیای کسب و کار فراهم می آورد".

هوش هیجانی می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند در اختیار مدیران قرار بگیرد، تا با استفاده از آن بتوانند ارتباطات سازمانی اثربخشی برقرار نمایند.

مزیت رقابتی از جمله مولفه هایی است که ماندگاری سازمان را تضمین می کند. در عصری که با تغییر عجین شده است، آنچه که باعث ادامه حیات و کسب مزیت رقابتی می شود، استفاده اثربخش از منابع انسانی است.

رقبا می توانند مزیت های دیگر، مانند تکنولوژی یا سیستم های فناوری اطلاعات را کپی برداری کنند، ولی تنها منبع منحصر به فردی که سازمان می تواند با اتکا به آن به نتایج شگرف دست یابد، منابع انسانی است.

✳️ هوش هیجانی نشان دهنده جدیدترین شکل مزیت رقابتی است. همان طور که یکی از رهبران شرکت فوردموتورز نقل می کند که: "هوش هیجانی مزیت رقابتی نهفته در سازمان است".

منبع: هوش هیجانی؛ نوشته: پرویز احمدی، ناهید علم زاده؛ نشر: دفتر پژوهش های فرهنگی

بازنشر از ایران استراتژیست

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 16 اسفند 1396 ساعت: 21:37