سوء تعبیرهایی درباره شادی | بلاگ

سوء تعبیرهایی درباره شادی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

سوء شادی

سوءتعبیرها و کج فهمی های بسیاری درباره شادی وجود دارد که بسیاری از آنها با اما و اگر همراه هستند. به عنوان مثال: من اگر در قرعه کشی برنده شوم، یک خانه بزرگ داشته باشم، ازدواج کنم یا جدا شوم، بچه داشته باشم، شغل متفاوتی داشته باشم و... شاد خواهم بود.


چنین فهرستی می تواند بسیار طولانی و شاید هم بی نهایت باشد. اما واقعیت آن است که تصورات ما درباره آنچه باعث شادی مان می شود، عمدتا توهم و رویا هستند، نه واقعیت. خیلی ها فکر می کنند که داشتن پول بیشتر آنها را شاد و خوشبخت خواهد ساخت.

البته من هم این را قبول دارم که بدون داشتن پول، گرفتاری های فراوانی برای افراد پیش می آید، اما به هیچ عنوان این را نمی پذیرم که داشتن پول فراوان متضمن شادی افراد خواهد بود.


من برای این ادعای خود دلایل بسیاری دارم، از جمله اینکه ایالات متحده آمریکا که ثروتمندترین کشور جهان است، جزو ناشادترین کشورهای دنیا به حساب می آید یا انگلستان در سال های ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۲، رشد ۸۰ درصدی تولید ناخالص داخلی را تجربه کرد درحالی که طی همین مدت، سطح رضایتمندی انگلیسی ها از زندگی شان به شدت سقوط کرده بود.

بسیاری از روانشناسان و پژوهشگران بر این اعتقادند که برخلاف تصور عامه که معتقدند پول می تواند شادی بسیاری را تا پایان عمر برای افراد به ارمغان بیاورد، شادی ناشی از کسب ثروت، بسیار اندک و آن هم برای کوتاه مدت خواهد بود.


تحقیقات نشان داد که بیش از ۵۰ درصد افرادی که ارزش دارایی شان بیش از ۱۰ میلیون دلار است، اعلام کرده اند که ثروت نه تنها آنها را شاد نکرده، بلکه مشکلات بسیار زیادی را نیز برایشان ایجاد کرده است.

یکی دیگر از توهمات در رابطه با شادی به مساله لذت جویی و استراحت و تفریح فراوان مربوط می شود؛ به این صورت که برخی افراد فکر می کنند که رفتن به مسافرت های پی در پی یا استراحت کردن در خانه باعث شادتر شدن آنها می شود. اما باید دانست که چنین پدیده هایی برای کسانی که سرشار از انرژی و میل به فعالیت هستند، یک نوع عذاب و مرگ تدریجی به حساب می آیند.
به عبارت روشن تر، لذت جویی و تفریح کردن مانند پول فقط در کوتاه مدت می تواند شادی آور باشد همان طور که لذیذترین غذا پس از سیر شدن دیگر برایمان لذیذ و شادی آور نخواهد بود.

حال، مساله این است که اگر موارد فوق الذکر، شادی حقیقی محسوب نمی شوند، پس شادی حقیقی و دائمی کدام است و بودن در گوهر درون خود چگونه می تواند به رسیدن به شادی دائمی و ماندگار منتهی شود.

شادی یک مفهوم مادی نیست، بلکه مفهومی معنوی محسوب می شود که به فرد آرامش و رفاه درونی می دهد. بعضی ها شادی را تجربه ای مملو از کامیابی و احساس مفید بودن تعریف می کنند و برخی دیگر آن را نه یک احساس زودگذر مثل بردن در قرعه کشی، بلکه احساسی شبیه به پرواز تا بی نهایت انسانیت و رسیدن به این نتیجه که <<من خیلی خوب هستم>> می دانند.

شادی حقیقی یعنی اینکه شما به این یقین برسید که دارای زندگی خوبی هستید، از انجام کارتان لذت می برید و مطمئن هستید که برای آن کار ساخته شده اید، احساس خوشبختی می کنید و استعدادهای درونی تان را شناخته اید و در یک کلام <<در گوهر خودتان هستید>>.


پس می توان چنین نتیجه گرفت که با شادی کار کردن و شاد بودن عبارت است از فعال سازی دائمی احساسات مثبت و منتفع شدن از مزایای جسمی و روحی ناشی از آن.

منبع:کتاب Finding Your Element

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 18 اسفند 1396 ساعت: 21:31