برخی از مضرات درخت کاج | بلاگ

برخی از مضرات درخت کاج

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

برخی از مضرات کاج

این کاج بومی نیست، میوه ندارد، چوب آن دیر رشد می کند، درمصارف صنعتی وغیر صنعتی کم بازده است، به علت سمی بودن برگ های سوزنی كاج پرندگان روی آن لانه نمی سازند یا کمتر آشیانه می کنند، در زیر چتر آن گیاهان رشد نمی کنند، تولید اكسیژن برگ های سوزنی شكل كاج نسبت به چنار، سرو، بلوط و نارون در حد صفر می باشد، تنها فایده آن سبز بودن در تمام فصول است. مضافا این که تحقیقات عده ای از متخصصان وصاحب نظران نیز حکایت از مضرات ومعایب دیگری برای کاج دارد از جمله :

١ ـ دربرابر مواد سمی وباران های اسیدی ،آسیب پذیر است.

٢ ـ به علل گوناگون آفت ها و آلودگی ها در اطراف آن انباشته می شوند.

٣ ـ به دلیل برگ های سوزنی ،سطح کمتری را پوشش داده وقدرت تصفیه هوا و ساخت اكسیژن در حد صفر می باشد.

٤ ـ خاک پیرامون خود و زیر درخت را اسیدی کرده ومانع از رشد گونه های دیگر گیاهان می شود. تولید این اسید به حدی زیاد است كه برای كاشت درختان دیگر به غیر كاج باید محل كاشت كاج را تا عمق چهار متر خاك برداری كنند.

٥ ـ برخی براین عقیده اند که این نوع کاج نوعی اکسید نیتروژن را وارد فضا می کند که درفضای شهرهای پر تردد شهری که اکسید نیتروژن بیش از اندازه توسط صنایع وخودروها تولید می شود به جای تصفیه هوا بر آلودگی می افزاید، سایه انداز مناسبی هم ندارد.

٦ ـ مطالعات انجام شده نشان می دهد که متوسط پوشش علفی در تیپ کاج سوزنی برگ 1/2 % است که عامل آن را می توان موارد ذیل دانست: خاصیت آللوپاتی گونه کاج تهرانی، کمبود رطوبت مورد نیاز پوشش علفی، کوبیدگی شدید خاک، تراکم زیاد درختان کاج در واحد سطح، نوروحرارت کم وفراوانی لاش برگ و سوزنی های ریخته شده و تولید آهک و اسید در قطعاتی که کاج سوزنی کاشته شده است.

٧ ـ طی سالیان گذشته آتش سوزی هایی که در پارک های جنگلی اتفاق افتاده است اغلب در قطعات کاج بوده که براثر قابلیت زیاد اشتغال برگ های سوزنی خشکیده (صمغ و رزین) می باشد.

٨ ـ برخلاف سرو، چنار، بلوط ، نارون، كنار و زبان گنجشك که گرچه آنها هم میوه ندارند، ولی در جریان جابجایی هوا و فرصت دهی به سایر گیاهان ممانعتی مثل کاج ندارند.

٩ـ از نظر فرهنگی و در بین عامه مردم درخت کاج نماد گورستان است واز طرفی یاد آور مراسم غربی بوده و با مراسم و فرهنگ ایران چندان انطباق ندارد و هیچ زیبایی برای پارك ها و معابر ندارد.

١٠ ـ چون رطوبت سطحی زمین را به اعماق هدایت می کند دراطراف آن گیاهی رشد نمی کند، اگر گیاهی هم كشت شود نیاز به آب فراوان دارد. (پارک تفریحی چیتگر نمونه مشهود برای معرفی گونه کاج می باشد ، تقریبا اکثر شهروندان تهرانی حداقل یک بار به پارک جنگلی چیتگر رفته اند و متوجه شده اند که قسمت سوزنی برگ ها تبدیل به مکانی بی روح و مرده شده است، چون سطح خاک این مناطق عاری از گیاه بوده و هیچ پرنده ای در میان درختان لانه نکرده وخاک زیر درختان، متراکم و سفت است.)

١١ ـ پرندگان تمایلی به لانه سازی بر شاخسار این درخت ندارند.

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 5 فروردين 1397 ساعت: 20:09