سایبرلوفینگ یا پرسه زنی اینترنتی کارکنان در زمان‌کار: مفهوم، مزایا و معایب | بلاگ

سایبرلوفینگ یا پرسه زنی اینترنتی کارکنان در زمان‌کار: مفهوم، مزایا و معایب

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

سایبرلوفینگ یا پرسه زنی اینترنتی کارکنان در زمان کار: مفهوم، مزایا و معایب

پرسه زنی اینترنتی در منابع مختلف به عنوان معادل های دیگری برای <<سایبرلوفينگ>> (Cyber Loafing) نامبرده شده است؛ واژه هایی مثل، سایبراسلكينگ یا سایبربلدینگ كه تماما به عنوان رفتاری در جهت ناكارآمدی كاركنان در محيط های كاری یاد شده است. بخش <<لوفینگ>> از واژه ی <<لوفر>> برگرفته شده است که اصولا به شخصی گفته می شود که از وقت خود به درستی استفاده نمی کند و آن را هدر می دهد. بخش <<سایبر>> به سال ۱۹۹۵ بر می گردد و به عنوان پیشوند برای کلماتی به کار می رود که مبتنی بر علم کامپیوتر بوده و در آن ها از کامپیوتر به عنوان ابزار استفاده می شود. عباراتی نظیر <<جرم های مبتنی بر کامپیوتر>> یکی از همین عبارات است؛ به این معنی که فرد، بجای انجام امور مربوط به کارش، با استفاده از فضایی که اینترنت در اختیارش قرار می دهد، زمان کاری اش را یا هدر می دهد یا به انجام امور شخصی اختصاص می دهد.

پیامدهای پرسه زنی اینترنتی

پرسه زنی اینترنتی، زمانی که به کارکنان و سازمان کمک کند، می تواند مفید باشد؛ هر چند این رفتارها هم می تواند منجر به کاهش اثربخشی سازمانی بشود. تحقیقات اولیه ای که انجام شده است نشان می دهد که این رفتارها تضاد هنجاری با قوانین سازمانی است که باعث می شود کارمندان مشغول فعالیت های غیرکاری بشوند. اما جالب است بدانید که برخی دیگر از تحقیقات نشان می دهد که پرسه زنی اینترنتی، الزاما غیرمفید نیست و حتی می تواند سودمند هم باشد. این دسته از محققان باور دارند که استفاده از اینترنت می تواند منجر به خلاقیت، انعطاف پذیری و پرورش یادگیری محیطی بشود.

پیامدهای مثبت پرسه زنی اینترنتی

هر چند پرسه زنی اینترنتی رفتارهای منفی برای سازمان دربر خواهد داشت، اما پیامدهای مثبتی مثل تسکین خستگی، استرس، افزایش رضایت شغلی، خلاقیت، حس بهتر بودن، سرگرمی و در کل حس شادی در بین کارکنان را در پی خواهد داشت. استنتون در تحقیقات اش نشان می دهد که کارکنانی که از اینترنت استفاده می کنند رضایت شغلی بیش تری نسبت به کارمندانی که فاقد اینترنت هستند، دارند. زمانی که هدف کارمند فرار از کارهای روتین و کاهش استرس است، پرسه زنی اینترنتی به عنوان یک رفتار سودمند خواهد بود و منجر به افزایش اثربخشی و کارایی عمل کرد کارکنان می شود.

پیامدهای منفی پرسه زنی اینترنتی

شواهد بسیاری نشان می دهد که نتایج این گونه رفتارها هزینه های زیادی در منابع انسانی و منابع مالی برای سازمان خواهد داشت. برخی از اثرات منفی برای سازمان شامل خاتمه ی همکاری با کارکنان، افزایش رفتارهای غیرحرفه ای، نقض مقررات سازمانی و شخصی به همراه میلیون ها هزینه برای سازمان می شود. پرسه زنی اینترنتی هم چنین می تواند منجر به کاهش عملکرد و بی کفایتی منابع انسانی جهت استفاده از شبکه، دلیل مشکلات امنیت شبکه ای و افزایش ویروس و هکرها بشود. در مجموع پرسه زنی اینترنتی منجر به تشکیل شبکه ای از رفتارهای انحرافی از کارکنان در سازمان می شود.

به نقل از آکادمی مدیریت منابع انسانی

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : شنبه 1 ارديبهشت 1397 ساعت: 3:30