چه چیزی باعث اعتماد کارمند به رئیسش می‌شود؟

ساخت وبلاگ
چکیده : چه چیزی باعث اعتماد کارمند به رئیسش می شود؟ من در یکی از مطالعاتم به نام از بیش از ۷هزار نفر دربا... با عنوان : چه چیزی باعث اعتماد کارمند به رئیسش می‌شود؟ بخوانید :

چه چیزی باعث اعتماد کارمند به رئیسش می شود؟

من در یکی از مطالعاتم به نام <<چگونه باید در محیط کار اعتماد ایجاد کرد؟>> از بیش از ۷هزار نفر درباره اینکه چرا به رهبران شان اعتماد می کنند یا به آنها اعتماد ندارند نظرسنجی کردم. اولین چیزی که با آن برخورد کردم این بود که تقریبا ۳۴ درصد وفاداری کارکنان در نتیجه احساس اعتماد نسبت به رئیس شان ایجاد می شود. بنابراین پرواضح است که اعتماد کارکنان نسبت به رئیس شان اهمیت زیادی دارد.

ما در تحقیقاتمان به این نتیجه رسیدیم که مهمترین محرکی که باعث می شود کارمند به رئیس اش اعتماد کند این است که کارمندان هنگام طرح مشکل شان چقدر احساس می کنند رئیس شان به نحو موثری به آن پاسخ می دهد.


تحقیقات نشان داده است که تنها ۳۳ درصد از افراد بر این باورند که هنگام طرح مشکل با رئیس شان پاسخ سازنده دریافت می کنند، درحالی که ۱۷ درصد عقیده دارند رئیس شان هیچ وقت پاسخ سازنده ای به آنها نمی دهد.

چرا این مساله اهمیت زیادی دارد؟ یک دلیل این است که اگر کسی بگوید هنگام طرح مشکل رهبرش همیشه پاسخی سازنده دارد، ۱۲ برابر احتمال بیشتری دارد که این شخص از آن سازمان با عنوان کارفرمایی بی نظیر یاد کند.
بنابراین، چطور می شود وقتی کارکنان مشکلاتشان را مطرح می کنند با سرعت به آنها پاسخ سازنده ای داد؟

اول اینکه باید کاری کنید که کارمندان تان مشکلاتشان را با شما مطرح کنند. پس برای این کار دیگر نپرسید <<اوضاع در چه حال است؟>>. این پرسش به نظر بی ضرر می آید. هدف پرسش به دست آوردن اطلاعات است اما وقتی از بیشتر آدم ها می پرسیم <<اوضاع در چه حال است؟>> پاسخ استاندارد این است: <<همه چیز رو به راه است.>>


پس باید چه پرسید؟ سعی کنید پرسش هایی از این دست از افرادتان بپرسید: <<اخیرا مشکلی سر راه تان بوده؟>>، << با چه موانعی رو به رو هستید؟>> یا حتی << آیا اخیرا سر کار چیزی باعث کلافگی تان شده؟>>

واضح و مبرهن است که اگر کارمندان هنگام طرح مشکل، آنها را با شما در میان نگذارند شما نمی توانید پاسخ سازنده ای به آن بدهید.
همین که متوجه وجود مشکلی بشوید قدم بعدی این خواهد بود که به این مشکلات پاسخ سازنده بدهید. واضح است که دلتان نمی خواهد طوری پاسخ بدهید که انگار موضع دفاعی گرفته اید. اگر بتوانید خودتان را مجبور کنید که به انتقاد کارمندان تان با عبارت <<ممنون که مشکل را با من در میان گذاشتید>> پاسخ دهید، آن وقت می شود گفت در راه درستی برای دادن پاسخ سازنده قرار گرفته اید.

همچنین قدم نهایی برای ارائه پاسخ سازنده، شتاب برای <<رفع>> مشکل احتمالیِ کارمندان تان نیست. اگر کارمند وارد دفتر شود و بگوید: <<بخش حسابداری اطلاعات را به موقع در اختیار من قرار نمی دهد>> واکنش بسیاری از رهبران این است که گوشی تلفن را بردارند، با بخش حسابداری تماس بگیرند و این طور مشکل را حل کنند. اما بیشتر وقت ها، هنگامی که کارمندان مشکلات شان را مطرح می کنند به دنبال گوش شنوا و تایید هستند.
سعی کنید بجای این کار از کارمندهایتان سوال هایی از این دست بپرسید: <<من چگونه می توانم کمکتان کنم؟>>، <<تا حالا به چه راه حل هایی دست پیدا کرده اید؟>>، <<فکر می کنید بهترین راه برای حل این مشکل چیست؟>>

بخشی از پاسخ سازنده دادن این است که وقتی کارمندتان با شما مشکلی را مطرح می کند بیشتر مثل یک مربی پاسخ دهید و کمتر مثل یک مدیر. وقتی از کارمندهای تان سوال می پرسید به آنها شانس آموختن و به اشتراک گذاری ایده هایشان را می دهید. شما با این کار تاکید می کنید که به آنها اعتماد دارید و رابطه ای را بنا می کنید که بیشتر مثل رابطه هم رده هاست تا رابطه رئیس و مرئوس.

نویسنده: Mark Murphy

کانال تلگرامی عشق پول،دنیای تجارت کلیک کنید

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 10 مرداد 1397 ساعت: 23:30